Ranking najlepszych banków dla firm
Ranking na najlepszy bank dla firm kolejny rok z rzędu nie zaskakuje, przynajmniej jeśli chodzi o pozycję lidera. Na pierwszym miejscu uplasował się Idea Bank, który oferuje wiele korzystnych warunków także dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z własnym biznesem.
W rankingu Forbes’a na najlepszy bank dla firm 2015 roku brano pod uwagę wiele parametrów. Badanie składało się z dwóch części i ocen redakcji oraz wizji lokalnej prowadzonej przez niezależną firmę zewnętrzną. Ciekawym zabiegiem było wykorzystanie tajemniczych klientów wcielających się w rolę głównych zainteresowanych, a więc właścicieli firm. Łącznie wzięto pod uwagę blisko 140 parametrów, przeprowadzając dodatkowo 234 audyty w 20 bankach. Dzięki temu uzyskano bardzo rzetelne wyniki oraz wiedzę o rynkowych ofertach. Wynik ostateczny stanowiła suma punktów z obu części i wynosiła maksymalnie 100 punktów (30 punktów od redakcji, 70 od tajemniczych klientów). Najwyżej oceniony został Idea Bank (75,7 punktów na 100). Kolejne miejsca na podium otrzymały mBank (75,1 punktów) oraz Alior Bank (62,9 punktów).
Lider otrzymał maksymalną ocenę za jakość obsługi klientów. Inne walory to jedno z najtańszych na rynku kont, najlepsza oferta lokat, satysfakcjonująca oferta kredytów i różnorodność produktów skierowanych do firm. Na plus oceniono także prosty i zrozumiały proces otwarcia linii kredytowej. Warta zaznaczenia jest również ocena za partnerskie podejście do klienta. Najwyższą ocenę wstawiło aż 89% badaczy! Drugie miejsce mBanku spowodowane było niższą oceną za obsługę w badaniu tajemniczych klientów, podobne straty otrzymał zdobywca miejsca trzeciego – Alior Bank.
W rankingu kont firmowych za kwiecień 2016 r. przeprowadzonego przez portal najlepszekonto.pl pierwsze i drugie miejsce pozostało takie same jak w badaniu Forbes’a – lider Idea Bank, drugie miejsce mBank. Na trzecim zmiana na Deutsche Bank. Brano tutaj pod uwagę przeznaczenie konta, atuty rachunku, oprocentowanie rachunku, opłata za otwarcie konta oraz prowadzenie, opłaty związane z użytkowaniem karty płatniczej i koszty podstawowych operacji bankowych.
Powyższe informacje stanowią ważny komunikat dla przedsiębiorców – jakość usług bankowych dostępnych na rynku stale wzrasta. Dostępne udogodnienia przy prowadzeniu własnej działalności z pewnością w pewnym stopniu ułatwiają funkcjonowanie i są ciekawą alternatywą choćby dla młodych, raczkujących firm.